Page 70 - AustinChronicle

Basic HTML Version

70
T H E A U S T I N C H R O N I C L E
JULY 25, 2014
a u s t
i n c h r o n
i c
l e
. c om
from thursday
CENTRAL MARKET SOUTH
Woody
Russell
(6:30)
A
CHEATHAM STREET WAREHOUSE
Josh
Grider
CHUGGIN’ MONKEY
Sean Evan (2:00);
Mike Valliere
, Guilty Pleasures (5:00)
CONTINENTAL CLUB
The Blues Specialists
(6:30), Latasha Lee & the Black Ties,
Hard Proof Afrobeat
(10:00)
CONTINENTAL CLUB GALLERY
Robert
Kraft Trio, Mike Flanigin Trio (8:30)
CU-29
Brian Scartocci (10:00)
DIRTY DOG BAR
Lone Star Demons, the
Armiger, Lou, Imminent Descent,
Brink of Disaster (8:00)
R
DIZZY ROOSTER
Aaron Navarro (5:00)
DONN’S DEPOT
Donn & the Station
Masters
EAST SIDE SHOW ROOM
Violet Crown
Serenaders (11:00)
EDGE OF TOWN SALOON & GRILL
Spilled
Whiskey
EL SOL Y LA LUNA
Mariachi Caballeros
(8:30)
A
ELEPHANT ROOM
Stanley/Seela (6:00),
James Polk & Centerpeace (9:30)
EMPIRE CONTROL ROOM
Galvanix, Hot
Britches, Le Doom, Ookay (9:00)
R
,
See You in the Morning, Ballerino,
RMRS (9:00)
R
FADÓ IRISH PUB & RESTAURANT
Hair of
the Dog (9:30)
FLAMINGO CANTINA
Roland & the Roots
Riddim, Micah Shalom (9:00)
FRIENDS
Off the Beat Path (4:00); Clay
Compania, DJ Atlas (7:30)
GIDDY UPS
Kevin & the Krawlers (9:00)
GINNY’S LITTLE LONGHORN SALOON
Beth
Lee & the Breakups (6:00), Carl
Hutchens (9:00)
THE GNARLY GAR
Mark Chandler (8:00)
A
GÜERO’S TACO BAR
The Bob Fuentes
Show (6:30)
HEB CAFE MUELLER
Bob Heart, Bob
Cheevers, Blue Mist, DJ Mr. Dig
(11:00am)
HOLY MOUNTAIN
Legendary Skies, the
Dirty Heat, Dead Love Club, Maajr
(9:00)
R
LAMBERTS
Amy Edwards & the Big Gun
Show (9:30)
THE LOST WELL
Unloved, Preteen
Deathfuk, Clit Eastwood
MARIA’S TACO XPRESS
Leeann Atherton
(7:00)
A
MOHAWK
Right On Happy Hour (5:00),
Ghost Wolves, La Migra, New Fumes,
Yonatan Gat (9:00)
Ñ
R
MONUMENT CAFE
Lost & Nameless
Orchestra (7:00)
A
NEWORLDELI
Jean Synodinos
THE NOOK
Raul Adrian Ochoa (5:00),
Mike V. & the Lone Star Rejects
(8:30)
THE NORTH DOOR
Man With a Movie
Camera
screening w/ Justin
Sherburn & Montopolis (8:00)
Ñ
,
Sungod, the Young, Thousand Foot
Whale Claw (10:30)
R
THE OFFICE LOUNGE
Superhero
Underwear (9:00)
ONE WORLD THEATRE
Firefall (8:00)
RA
EMPIRE CONTROL ROOM
Miggy Milla,
Kawehi (9:00)
R
, Cabrini Green
,
Lambda (10:00)
R
EVANGELINE CAFE
Mike Barnes & Brad
Taylor, Lisa Hattersley & Trip Trio
(7:00)
A
FLAMINGO CANTINA
Coronation (9:00)
FREDA’S SEAFOOD GRILLE
Rich Demarco
(5:00)
A
FRIENDS
Sam Pace (7:30)
GIDDY UPS
Open Mic (8:00)
GINNY’S LITTLE LONGHORN SALOON
Mandy Marie Luke Trio (6:00), Alvin
Crow (9:00)
GRUENE HALL
Roger Creager w/ Kyle
Park & John Evans (8:00)
A
, Roger
Creager w/ Paul Overstreet & Allen
Shamblin (8:00)
A
GÜERO’S TACO BAR
Paula Russell (6:30)
HEB CAFE MUELLER
Robynn Shayne (6:00)
HOLE IN THE WALL
Satalights,
Wonderbitch, the North, Color, Stella
HOLY MOUNTAIN
Spoonfed Tribe, Yo
Mama’s Big Fat Booty Band (9:00)
R
HOTEL VEGAS
Troller, Empty Markets, Spray
Paint, the Flesh Lights (9:00)
Ñ
HOUSE WINE
George P. Macias (7:00)
IRIE BEAN COFFEE BAR
Open Mic w/
Lisa Kettyle (6:00)
A
KENNY DORHAM’S BACKYARD
Jazz Outside
w/ Dave Laczko, WD-41 (7:00)
A
KINGDOM NIGHTCLUB
Andrew Parsons
(10:00)
LAMBERTS
James Wallace & the Naked
Light (9:30)
R
LONE STAR CAFE TEXAS GRILL
Shelli
Miller Duo (6:30)
A
THE LOST WELL
Resent Noise, Teenage
Swoon, New China
MERCER STREET DANCEHALL
Doug
Moreland & the Flying Armadillos
(7:30)
MIJOS TEX-MEX & CANTINA
Marty Linville
w/ Jose Ruiz (7:00)
MOHAWK
Inside: Muchos Backflips, Bob
Log III
Ñ
R
THE NOOK
Clint Manning (2:00), Johnny
Reynolds, Clint Manning (5:00)
THE NORTH DOOR
Twin Prisons, Lips &
Ass, That Which Never Was (9:30)
ONE-2-ONE BAR
Polynomials, Beat Bodega,
Sheer Khan & Space Case (7:00)
R
THE PARISH
The Lost Pines
, Matt
Downing’s Bluegrass Explosion,
Bottom Dollar String Band (9:00)
POODIE’S HILLTOP ROADHOUSE
James
Byron (6:30), Johnson (8:30)
A
RED 7
Wild Moccasins, !!! (9:00)
Ñ
R
RED EYED FLY
The Cuckoos, Cities
Between, Freerunner
R
RILEY’S TAVERN
Manzy Lowry (9:00)
THE ROOST
David Spann, Chris Duarte,
Darkness Ending (7:00)
RUTH’S CHRIS STEAK HOUSE
Jeff Lofton
(6:30)
THE SAHARA LOUNGE
Revenge of the
Uketanians w/ Jacob Borshard, Luna
Tart, Rhonda Roberts, Katie Sachs,
Ukensaw, The Skeletors (8:00)
R
SATELLITE BISTRO & BAR
Rick McRae
Trio (7:30)
SAXON PUB
Casper Rawls (6:00), Patrice
Pike, Rich O’Toole, Jimmy Fitch (8:00)
THE SCOOT INN
Nerd Murder, Jagerbumps,
Major Major Major, Basketball Shorts
Tape Release (9:30)
SHADY GROVE
Unplugged w/ Shinyribs
(8:00)
A
THE SKYLARK LOUNGE
Margaret Wright,
the Bret Coats (6:00)
SPEAKEASY
Spud Crowley, DJ Tre (9:00)
SPIDER HOUSE BALLROOM
Glasswave,
Subspace, Hola Beach (9:00)
STRANGE BREW LOUNGE SIDE
DC Bloom,
Raina Rose (6:00)
A
SWAN DIVE
Taiga, Curtis McMurtry, Born
Again Virgins (10:00)
SWEETWATER BCRR
Red Lady (8:00)
THE THIRSTY NICKEL
Mike Valliere
(4:00),
Lloyd Wright & Twister ATX (8:30)
TRAILER SPACE RECORDS
Pollen,
the Guru (7:00)
RA
TRIPLE CROWN
Pepper’s Blues (6:00);
RMRS, Bright Like The Sun, See You
In The Morning (10:00)
R
WATER TROUGH AT LONE STAR COURT
Chad Pope (6:00)
THE WHITE HORSE
Chico Chico, Skyline
Wranglers
, Ricky Stein (8:00)
WINFLO OSTERIA
Nelo (7:00)
Z’TEJAS
The Brew (6:00)
fRiDAY
25
AMAYA’S TACO VILLAGE
Johnny Gonzales
(6:00)
ANDERSON MILL TAVERN
Melodic Drifters
ANTONE’S RECORDS
The Ugly Beats
LP Release (7:30)
A
AUSTIN BEER GARDEN BREWING CO.
Li’l Mikey & the Soda Jerks
(6:30), Wild Bill & the Lost Knobs,
Chaparral w/ Jeff Hughes (6:30)
BAT BAR
Street Kingz (7:00)
B.D. RILEY’S IRISH PUB
Al Monti (10:30),
Al Monti (10:30)
BEERLAND
Borzoi, Church Shoes, Meet
Your Death, OBN III’s (9:00)
Ñ
THE BELMONT
Jazz Mills, Clairy Browne
& the Bangin’ Rackettes (8:30)
R
BLIND PIG PUB
The Know How (9:00)
BOURBON GIRL
GT Duo (5:00), Tish &
Misbehavin’ (8:30)
BROKEN SPOKE
Jake Penrod & Honky
Tonk Exp., Dance Lessons, Two Tons
of Steel (6:00)
BULLOCK TEXAS STATE HISTORY MUSEUM
Music Under the Star w/ Jason
Roberts Band, Ray Benson &
Milkdrive (6:00)
Ñ
BUTTERFLY BAR AT THE VORTEX
The Late
Joys (6:00)
C-BOY’S HEART & SOUL
McLemore
Avenue
(10:00)
CACTUS CAFE
Garrett James (8:30)
A
THE CAPITAL GRILLE
James Polk Trio
(6:00)
CAROUSEL LOUNGE
Poor Yorick
,
Flophouse Royalty (7:00)
CENTRAL MARKET NORTH
Morena Soul
(6:30)
A
CLUB
LISTINGS
A
ALL AGES VENUE
R
ROADSHOW
Ñ
RECOMMENDED
HEAR MUSIC ONLINE
70
SOUTH ON RIVERSIDE
NORTH ON LAMAR
Sun
July 27
Fri
Aug 15
Sat
Aug 16
Thur
Aug 21
Sat
July 26
Fri
Aug 8
&
Sat
Aug 9
Fri
Aug 22
Fri
Aug 29
Sat
Aug 30
Fri
Oct 10
Sun
July 27
Wed
July 30
Sun
Aug 3
Sons of Santos
Walking Fable
-
CD Release
Migga Milla
BLACKTOP BEND
FLOYD DOMINO
OUT OF THE BLUE
JERRY GARCIA FEST
BOB SCHNEIDER
SOUTH AUSTIN JUG BAND
WHITE GHOST SHIVERS
SHINYRIBS
CHARLIE MARS
Bells of Joy
11am
Carson Alexander
Eric Tessmer
Heartbyrne
A Talking Heads Tribute
JOE PUG
11am
7pm
11am
9pm
9pm
9pm
9pm
10pm
301 W Riverside Dr
(512)
472-9304
6416 N Lamar Blvd
(512)
451-5440
9pm
9pm
9pm
9pm
9pm
10pm
11pm
with Deadeye, Katie Holms & more!
October 2014
ON SALE
SOON!